زندانیان در زندان های ریاست امنیت ملی شکنجه می شوند

سازمان حقوق بشر افغانستان می گوید: شواهدی وجود دارد که هنوز هم زندانیان در زندان های ریاست امنیت ملی این کشور شکنجه می شوند.

هر چند مسالهء شکنجهء زندانیان در زندان های افغانستان همواره از سوی مقام های افغان رد شده است، اما شکایت های وجود دارد که در برخی از زندان ها به ویژه زندان های امنیت ملی این کشور هنوز هم از روش های نادرست در برابر زندانیان استفاده می شود.

رییس سازمان حقوق بشر افغانستان می گوید: اسناد و شواهدی نزد آنان موجود است که نشان دهندهء موارد جدی زجر و شکجنهء زندانیان در زندان های ریاست امنیت ملی است.

لعل گل لعل به روز پنجشنبه در صبحت با رادیو آزادی گفت: به اساس قوانین کشور هر متهم غرض تحقیق و بررسی دوسیه اش باید تا 72 ساعت در نظارت خانه ها نگهداری شود، اما به گفتهء وی برخی متهمان ماه ها و حتی سال ها بدون سرنوشت در نظارت خانه های ریاست امنیت ملی باقی می مانند.

آقای لعل از دولت افغانستان می خواهد تا در قسمت حل این مشکل توجهء جدی کند.
وی در ادامه گفت:
« تا هنوز هم در امنیت ملی بندی ها شکنجه می شوند، نزد ما شکایاتی در این مورد وجود دارد. دولت باید در قسمت از بین بردن این گونه شکنجه ها تدابیر لازم را اتخاذ کند.»

در عین حال رییس سازمان حقوق بشر افغانستان به این باور است که استفاده از روش های ظالمانه و شکنجهء زندانیان در زندان های ریاست امنیت ملی سبب شده است تا بسیاری از این زندانیان پس از رهایی به صفوف مخالفان پیوسته و در برابر دولت دست به مبارزهء مسلحانه بزنند.
از سوی دیگر شماری از نماینده های مردم در ولسی جرگه نیز از رفتار نا درست علیه زندانیان در برخی از زندان های ریاست امنیت ملی افغانستان شکایت داشته و می گویند که زندانیان در اتاق های بسیار کوچک که در عین زمان همه نمی توانند در آن بخوابند، نگهداری می شوند.

عبدالستار خواصی یکی از اعضای ولسی جرگه به طور خاص از ریاست های 90 و 17 ریاست امنیت عمومی ملی نام برده و حتی خواهان لغو این دو نهاد شده است.
وی در مورد گفت:
« من به وکلای محترم پیشنهاد می کنم که الغای ریاست های 90 و 17 را تصویب کرده و اعلان کنند.
اگر خواهان رهایی مردم از زجر و شکنجه هستید فقط بلند کردن کارت سبز تان به شکل مردانه یگانه راه منحل کردن این نهاد ها است.
به خاطر این که هر کاری خلاف قانون و شریعت باید از بین برده شود.»

اما ریاست امنیت ملی استفاده از هر نوع جبر و رفتار نادرست در برابر زندانیان را به شدت رد می کند.

لطف الله مشعل سخنگوی ریاست امنیت ملی افغانستان در مورد گفت:
« من این موضوع را کاملاً رد می کنم، هیچ نوع شکنجه در نظارت خانه های امنیت ملی وجود ندارد. ادارات بین المللی منجمله کمیتهء بین المللی صلیب سرخ، دفتر حقوق بشر ملل متحد و کمسیون مستقل حقوق بشر افغانستان بطور هفته وار و ماهوار از نظارت خانه های ریاست امنیت ملی بازدید می کنند، این ادارات در طول همین چند سال هیچ نوع گزارش از همچو موارد ارایه نکرده اند.»

انتقاد ها مبنی بر شکنجهء زندانیان در زندان های امنیت ملی افغانستان در حالی ابراز می گردد که شماری از زندانیان که گفته می شود مورد شکنجه قرار گرفته اند، از ترس و وهم بسیار، حتی پس از رهایی حاضر نیستند با رسانه ها در این مورد صحبت کنند.

در عین حال برخی از کارشناسان می گویند: هم اکنون بسیاری از کارمندان ریاست امنیت ملی افغانستان ماموران سابق ادارهء خاد در دوران حکومت داکتر نجیب الله هستند که با همان ذهنیت و شیوه ها زندانیان را مورد شکنجه و لت و کوب قرار می دهند.

اما ریاست امنیت ملی افغانستان با این ادعا ها موافق نیست.
+ نوشته شده در پنجشنبه ۱۳۹۰/۰۲/۰۸ساعت 16:14 توسط مرتضی رحیمی |